Do niedawna produkt uboczny produkcji olejków eterycznych, a dziś największy hit. Hydrolat podbił rynek kosmetyczny. Posiada on cenne substancje bioaktywne i używany jest jako naturalne ich źródło do produkcji kosmetyków. Możesz stosować go nie tylko do twarzy, ale też na wiele innych sposobów. Jak używać hydrolatu?
Dlaczego używanie hydrolatu stało się takie popularne?
Sekret popularności wody kwiatowej tkwi w tym, że ma ona zbliżone pH do naturalnego pH skóry. Nie musisz jej więc niczym rozcieńczać ani obawiać się bezpośredniego położenia na twarz. Ponadto jest to produkt uniwersalny. Hydrolat mogą bez przeszkód stosować osoby z różnym typem cery i włosów. Jego właściwości kojące i łagodzące również wpływają w znakomity sposób na skórę. Brak skłonności do wywoływania alergii i uczuleń powoduje, że jest to produkt idealny dla alergików. W zależności od tego, z jakiej rośliny został wytworzony hydrolat, wykazuje on różne właściwości. Możesz go stosować do nawilżania, zmniejszania opuchlizny, kojenia podrażnień, tonizowania, odżywiania lub wzmacniania skóry. Hydrolat idealnie nadaje się do wykorzystania w produkcji domowych kremów.
Jaki hydrolat będzie odpowiedni dla Ciebie?
Dobór odpowiedniego rodzaju hydrolatu ma ogromne znaczenie. Powinnaś tego dokonać na podstawie typu swojej cery. W zależności od rodzaju skóry polecamy stosować hydrolat:
Dla cery suchej:
- różany,
- pomarańczowy,
- jaśminowy,
- malinowy z aloesem,
- kwiatu różowego lotosu,
- cytrynowy.
Dla cery wrażliwej:
- różany,
- lawendowy,
- rumiankowy,
- malinowy z aloesem,
- jaśminowy.
Dla cery naczyniowej:
- pomarańczowy,
- rumiankowy,
- cytrynowy,
- malinowy z aloesem.
Dla cery problematycznej, tłustej, z przebarwieniami i dojrzałej:
- rumiankowy,
- lawendowy,
- truskawkowy,
- pomarańczowy,
- kwiatu różowego lotosu,
- cytrynowy.
Jak używać hydrolatu?
Idealnym zamiennikiem toniku do twarzy, który nakładasz codziennie, będzie hydrolat. Jak używać tego preparatu? Możesz nakładać go bezpośrednio na skórę. Spryskaj nim twarz lub przetrzyj nasączonym wacikiem. W letnie dni możesz używać hydrolatu jako mgiełki do twarzy, zamiast wody termalnej. Sprawdzi się również jako płyn do demakijażu, jednak nie poradzi sobie z wodoodpornym make-upem. Większość hydrolatów jest łagodna dla oczu. Z jego pomocą idealnie przygotujesz skórę do nawilżenia ulubioną maseczką. Jak widzisz, hydrolat ma szerokie zastosowanie. Będzie wspaniałym dodatkiem do płukanek, szamponów i odżywek do włosów. Na jego bazie przygotujesz domową maseczkę do twarzy lub zastąpisz nim mgiełkę zapachową. Bez obaw możesz mieszać hydrolat z olejkami, serum czy żelem hialuronowym.
Warto pamiętać, że hydrolat najlepiej przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu. Jeśli nie przeszkadza Ci nakładanie zimnego produktu, bez obaw włóż go do lodówki.