Dieta ketogeniczna jest w ostatnich czasach tematem wielu dyskusji i rozważań. Istnieje stale poszerzające się grono jej zwolenników. Jednak usłyszeć można głosy również licznych sceptyków, którzy starają się wytłumaczyć, że tego rodzaju sposób odżywiania się nie jest zdrowy. W praktyce jednak nie ma się czego bać, o ile działasz rozsądnie i rozważnie w trakcie korzystania z tej diety. Dowiedz się, na czym polega dieta ketogeniczna, dla kogo jest i o czym należy pamiętać, decydując się na tak znaczące kroki prowadzące do zmiany stylu odżywiania.
Dieta ketogeniczna — na czym polega?
Dieta ketogeniczna polega na ograniczeniu spożywania węglowodanów i wprowadzeniu do codziennych posiłków znacznych ilości tłuszczu. Niektórzy podsumowują tę dietę hasłem: “Jedz tłuszcz, aby spalać tłuszcz”. Nie jest to jednak jedyne założenie takiego sposobu odżywiania się. Decydując się na przejście na dietę ketogeniczną, przede wszystkim warto pamiętać o tym, aby pozostałe składniki odżywcze były przyjmowane przez organizm w odpowiednich, starannie wyważonych proporcjach. Warto przy okazji przytoczyć kilka istotnych faktów. Poniżej prezentujemy szacowany “skład” posiłków, które spożywa codziennie statystyczny człowiek:
- Węglowodany — 50%;
- Białka — 15%;
- Tłuszcze — 35%.
Są to rzecz jasna wartości szacowane, ale można założyć, że większość z nas trzyma się tych wartości. Wydaje się to rozsądnym składem diety, szczególnie jeśli weźmiesz pod uwagę liczne badania, które to potwierdzają. Tak właśnie odżywia się statystyczny człowiek.
Dieta ketogeniczna — znaczna przewaga tłuszczu
Dieta ketogeniczna diametralnie różni się jednak od wszystkiego, do czego jesteś przyzwyczajony. Jest ze wszech miar oryginalna, a także ciekawa pod wieloma różnymi względami. Skład diety ketogenicznej może wywołać zaskoczenie lub zainteresowanie u osób, które poszukują nowych sposobów na to, by zrzucić zbędne kilogramy. Dieta ketogeniczna zakłada bowiem, że rozkład składników odżywczych u osoby poprawnie ją wdrażającej będzie wyglądał mniej więcej następująco: tłuszcze mają zdecydowanie wieść prym, osiągając od 80 do 90%. Jak łatwo wywnioskować, pozostałe składniki powinny zajmować razem, od 10 do 20%.
Wydaje się to nieprawdopodobne? Na pierwszy rzut oka może i tak, ale warto wiedzieć, że dieta ketogeniczna jest doskonale przemyślana. Jej sposób działania jest bardzo prosty – w organizmie osoby będącej na tej diecie samych węglowodanów (czyli głównego źródła energii) jest niewiele, dlatego organizm jest zmuszony do szukania energii gdzie indziej. I w przypadku diety ketogenicznej źródłem energii staje się właśnie tłuszcz. Z racji niewielkiej ilości węglowodanów organizm przestaje odczuwać duży głód. Ponieważ glukoza przestaje funkcjonować jako znaczące źródło energii, wykorzystuje ją nasz układ nerwowy. Dochodzi do spadku ilości glikogenu, a co za tym idzie, ilości wody, którą glikogen wiąże w mięśniach. W efekcie tracimy tkankę tłuszczową i pozbywamy się zbędnych kilogramów. A wszystko to zachodzi w naszym organizmie w dość intensywnym. Brzmi jak raj? Owszem, ale należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach związanych z przechodzeniem na dietę ketogeniczną.
Przede wszystkim, nie powinno się działać samemu. Zanim dieta ketogeniczna zagości w twoim życiu, należy udać się do dietetyka, aby przedyskutować masę kwestii. Fachowiec z pewnością rozwieje towarzyszące ci wątpliwości na temat tego sposobu żywienia. Jeśli twoje przypadłości i dolegliwości nie będą do niego dostosowane, dietetyk z pewnością ci ją odradzi. Co więcej, będziesz mógł liczyć na profesjonalnie przygotowaną dietę, w której nie będzie miejsca na żadne niebezpieczne eksperymenty z twojej strony. Należy bowiem pamiętać, że dieta ketogeniczna w znaczący sposób wpływa na twój organizm i zmienia jego nawyki oraz specyfikę substancji, do których zdążył się już przyzwyczaić. Dlatego rozsądek będzie tutaj na wagę złota.
Dieta ketogeniczna — co można jeść?
Jakie są najbardziej powszechne składniki diety ketogenicznej? Przede wszystkim należy pamiętać o jedzeniu artykułów spożywczych o możliwie jak największej zawartości tłuszczu, ale przy tym jak najmniej przetworzonych. Odpowiednie będzie masło, olej, smalec czy orzechy, które możemy obficie dodawać do gotowanych przez ciebie potraw. Dieta ketogeniczna zakłada pozyskiwanie białka przede wszystkim z mięsa, więc jest ono jak najbardziej zalecane. Poleca się także ryby i owoce morza, warzywa, nabiał czy jaja. Podczas przechodzenia na dietę ketogeniczną zaleca się spożywanie odpowiedniej ilości płynów, dlatego woda niegazowana, herbata bez cukru, a także mleko kokosowe powinno zagościć na stałe w menu. Podsumowując, dieta ketogeniczna jest ciekawym rozwiązaniem dla każdego, kto chce bardzo szybko zrzucić zbędne kilogramy. Bezwzględnie należy pamiętać o konsultacji z dietetykiem, zanim wdrożysz ten sposób odżywiania. To niezwykle istotna kwestia, bez której ta dieta może źle na ciebie wpłynąć. Pamiętaj także o konsultacji odnośnie wszelkich przeciwwskazań dotyczących diety ketogenicznej.